vizioni August 28, 2021

Për të parandaluar problemet e lëkurës, për të eleminuar qelizat e vdekura dhe për të nxitur rinovimin e qelizave, eksfolimi një herë në javë është thelbësor. Këtu keni një maskë eksfoluese që do t’ju lejojë të ushqeni dhe mbroni fytyrën tuaj nga papastërtitë.

Prandaj do t’ju duhet:

Një lugë çaji sodë buke
1 lugë mjaltë
NB: Zgjidhni përbërës me origjinë organike për të shmangur aplikimin e kimikateve që mund të shkaktojnë acarim në lëkurë.

Përzieni sodën e bukës dhe mjaltin derisa të merrni një strukturë të lëmuar;
Pasi të jetë formuar një pastë, aplikojeni në të gjithë fytyrën tuaj në lëvizje rrethore për të lejuar që përbërësit aktiv të depërtojnë mirë.
Lëreni për 15 minuta
Shpëlajeni me ujë të vakët
Aplikoni hidratuesin tuaj të zakonshëm
Përfitimet e maskës për lëkurën
Mjaltë për lëkurë të pastër dhe shkëlqyese
Mjalti është një përbërës natyral i pasur me antioksidantë. Këto ndihmojnë në luftimin e efekteve të dëmshme të radikalëve të lirë dhe mbrojnë dermën kundër plakjes së parakohshme. Për lëkurën e thatë dhe të brishtë, mjalti është veçanërisht i dobishëm pasi lejon hidratimin e lëkurës në thellësi. Përveç kësaj, ajo rregullon yndyrën e prodhuar nga gjëndrat dhjamore dhe pastron poret. Përveç kësaj, një studim shkencor tregon se mjalti lufton kundër kushteve të lëkurës të shkaktuara nga agresionet e jashtme. I pajisur me veti antiseptike dhe antibakteriale, ky sheqer natyral pastron lëkurën dhe parandalon rrudhat dhe lëkundjen e lëkurës . Për të eksfoluar lëkurën dhe për tu dukur më e re, mund ta përdorni rregullisht këtë trajtim të fytyrës dhe ta përzieni me lëng limoni, pure avokado ose vajra vegjetale të pasura me acide yndyrore.

Sode buke, një maskë bukurie për lëkurën e re
Bikarbonati i natriumit është i domosdoshëm në shtëpi. Zbutja, zbardhja dhe larja, ky produkt mund të përdoret për qëllime të shumta. Përmbajtja e vetive antibakteriale, soda e bukës mbron lëkurën nga toksinat që mund ta sulmojnë atë. Për të luftuar puçrrat dhe për të parandaluar njollat ​​në fytyrë, ky pluhur i bardhë është i popullarizuar tek ndjekësit e ilaçeve natyrore. Në të vërtetë, bikarbonati i natriumit nuk është i njohur vetëm për aftësinë e tij për të zbardhur dhëmbët, por edhe për virtytet e tij kozmetike. Ky trajtim mund të thajë puçrrat dhe të eksfolojë lëkurën për të siguruar një ngjyrë rrezatuese. Sidoqoftë, mbani mend që të hidratoni lëkurën tuaj me vaj perimesh ose krem ​​hidratues pas aplikimit të këtij produkti. Kjo ndodh sepse bikarbonati i natriumit nuk than vetëm puçrrat e akneve, por edhe lëkurën.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*