Day: June 5, 2021

vizioni June 5, 2021

Shafrani i Indisë është një erëz jashtëzakonisht popullore dhe është përdorur kryesisht në mjekësinë kineze dhe indiane për shekuj me radhë. Ka aromë dhe ngjyrë karakteristike dhe gjen përdorim në trajtimin e problemeve të frymëmarrjes, sëmundjeve të mëlçisë, kushteve të lëkurës, prerjeve, plagëve, dhimbjeve në muskujt dhe problemeve të stomakut. Studime të shumta kanë treguar […]

vizioni June 5, 2021

Ekspertët rekomandojnë që gratë duhet të konsumojnë vetëm 24 gram sheqer në ditë, ndërsa burrave u lejohet deri në 36 gram. Por a e dini se një kanoçe me pije të gazuar tashmë përmban gati 40 gram sheqer? Dakord, të gjithë e dinë se pijet e gazuara janë të pasura me sheqer, por shumë nuk […]

vizioni June 5, 2021

Qershori njihet si muaji i qershive, prandaj ato nuk guxojnë të mungojnë në tryezën tuaj. Ato janë shumë të dobishme për shëndetin, sepse përmisojnë gjumin, heqin dhjamin në bark, mbrojnë zemrën dhe kanë përfitime të tjera shëndetësore. Ky frut përbëhet nga 82 përqind ujë, 16 përqind karbohidrate, 1 përqind proteina dhe praktikisht pa yndyrë (0.2 […]

vizioni June 5, 2021

Përdorni gjethet e fikut për të shëruar të gjithë trupin. Nëse vuani nga diabeti, ulçera në stomak, bronkit ose vuani nga presioni i lartë i gjakut, çaji i bërë nga gjethi i fikut mund të jetë një shpëtim i vërtetë. Gjethet e fikut janë të pasura me antioksidantë dhe fibra. Ndër të tjera, ato përmbajnë […]

vizioni June 5, 2021

Drejtori i Qendrës Emergjente, Basri Lenjani ka dhënë një sërë këshillash për mbrojtjen nga kafshimi i gjarpërinjve, si dhe trajtimin në rast kafshimi. Në një shkrim të gjatë Sejdiu ka dhënë detaje rreth llojeve të gjarpërinjve dhe rrezikun që vijnë nga kafshimi i tyre. Sipas tij në vendin tonë më së shpeshti jetojnë gjarpërinjtë helmues […]

vizioni June 5, 2021

Së fundmi u zgjedh gruaja më e bukur në botë dhe ajo është aktorja rumune. Madalina Genea ka 33 vjet dhe para dy viteve la në hije të gjithë në festivalin në Venecias, ndërsa sot ajo u quajt “Gruaja më e bukur në botë”. Ky lajm e gjeti atë së bashku me partnerin e saj […]